Ders-2: Arduino Buton İle Led Yakma

Arduino Buton İle Led Yakma

DERS VİDEOSU:

Buton İle Led Yakma

Arduino Buton İle Led Yakma

Gerekli Malzemeler:

Ardunio Uno Card
Deneysel Devre (Bread Bord)
Kırmızı Led
Düğme (Buton)
330 ohm direnç
10K ohm direnç

Öncelikle butonu devremizin ortasına takıyoruz. Hafif dikdörtgen bir yapısı olduğundan tek yönlü takılabilir diğer yönü devreye uymaz. Butonun ön tarafı size dönükken sol taraftaki bacaklardan birisini +5V bağlıyoruz. Yanındaki bacağı ise Ardunio carddaki 8 numaralı pine bağlıyoruz. Düğme hassas olduğundan bizim vücudumuz ve çevredeki manyetik alanlardan etkilenmesi diye 8 numaralı pine bağladığımız bacağı ayrıca bir 10K lık bir direnç ile GND pinine bağlıyoruz.

Sıra ledimizde, uzun bacak yani Anot u 330 ohm luk bir direnç ile Ardunio Cardda 10 numaralı pine bağlıyoruz. Direnç takmamızın nedeni +5V ledimize zarar vermesin diyedir. Led in Katot bacağını yani kısa bacağını ise GND pinine bağlıyoruz.

Devremiz hazır. Artık kodlara göz atabiliriz:

int durum=0;

void setup() {
pinMode (10,OUTPUT);
pinMode (8,INPUT);
}

void loop() {
durum=digitalRead(8);

if (durum ==1 ){
  digitalWrite(10,HIGH);
}
else{
  digitalWrite(10,LOW);
}

}

Void setup kısmında 10. pini çıkış (led pini), 8. pini ise giriş (buton pini) olarak ayarlıyoruz. Üst kısında ise durum isminde bir değişken tanımladık. Bu değişken butona basma durumuna göre içerisine değerler alacak.

Void loop kısmında ise durum=digitalRead(8); komutu ile butonun basılı olma durumu durum değişkenine kaydolur. 8 numaralı pin den veri okur ve durumun içerisinde saklar. Daha sonra if else yapısı ile durum değişkeninin 0 yada 1 olma durumuna göre Led yakıp söndürülür. Led in yanması ve sönmesini bir önceki derde görmüştür.

Bir önceki ders için tıklayınız…

GÖRSELLER

arduino buton ile led yakma
arduino buton ile led yakma (buton 0 konumunda)
arduino buton ile led yakma
arduino buton ile led yakma (buton 1 konumunda)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir