Ev Aletleri ve Sağlık.

Ev Aletleri ve Sağlık.

ev aletleri sağlık
ev aletleri sağlık

Elektrikle çalışan tüm aletler, kullanılmadıkları ancak prize takılı oldukları hallerde bile gözle görülmeyen bir elektromanyetik alan üretiyor. Bizi aydınlatan lamba bile. Bu alanın şiddeti ve ne kadar süreyle maruz kaldığınız ise ayrıca önemli. Çünkü günün her saati düşük de olsa radyasyona maruz kalıyoruz. Uyurken, çalışırken, hastanelerde şifa ararken, internette gezinirken.

Düşük veya oldukça düşük frekanslı alanlar, radyofrekanslar veya mikrodalgalar, infrared ışınları, ultraviyole ışınları elektromanyetik sıralama cetvelinin iyonlaştırmayan radyasyonlar bölgesinde yer alıyor. Bu arada lazer ışınlarını da unutmamak gerekiyor. Bu ışınlar her ne kadar iyonlaştırmayan olarak tanımlansa da, kurallara aykırı kullanılmaları, iyonlaştırıcı radyasyonlar gibi ciddi sağlık risklerine neden olabiliyor. Bu ışınlar geçtikleri ortamlarda iyonlaştırmaya neden olmamalarına rağmen, süre, mesafe ve diğer parametrenin dikkate alınmaması durumunda kanser ve diğer hastalıklara neden olabiliyor.

Elektromanyetik alanların olumsuz etkileri.

En basit ve kısa süreli etkiler, baş ağrısı, göz yanması, halsizlik ve baş dönmeleri olarak belirtiliyor. Uzun sürede ortaya çıkan etkiler ise bağışıklık sistemini zayıflatmak, hücrelerarası aktiviteyi, hormon salgısını etkilemek, libido azalmasına yol açmak ve embriyonlarda anormal gelişmelere neden olmak olarak özetlenebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hücre yapılarının bozulmasının muhtemel bir sonucunun da kanser olduğunu belirtmekte fayda var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir