Ders-1: GUI Nedir? Python Tkinter Modülü

GUI Nedir? Python Tkinter Modülü

GUI (Graphical User Interface) Grafiksel Kullanıcı Ara yüzü anlamına gelir. Algoritmamızı görsel ortamlarda çalıştırmamızı sağlar. Buton, label, combobox, açılır menü, chekbox v.b. birçok görsel elemanla birlikte yapmış olduğumuz algoritmalar pencerede açılır.

GUI öncesi komut bazlı işletim sistemi kullanılan eski nesil bilgisayarlar ve elektronik cihazlarda herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için komut satırı kullanılıyordu. Kullanıcılar bilgisayar üzerindeki her işlemi klavye üzerinden ve komutları kullanarak gerçekleştiriyordu. Daha sonra kullanıcıların daha rahat kişisel bilgisayar kullanabilmesi için 1981 yılında aralarında Alan KayDouglas Engelbart ve bir grup araştırmacının yer aldığı grup Xerox PARC‘da ilk GUI’yi geliştirmiştir. Daha sonraları grafiksel kullanıcı arayüzü fikrini Apple benimsemiş ve Lisa ismiyle çıkış yapan bilgisayarında kullanmıştır.  Bugün artık aktif olarak gelişimi devam ettirilen işletim sistemlerinin neredeyse tamamı grafiksel kullanıcı arayüzünü kullanmaktadır.

Sonuç olarak, Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (Graphical User Interface), bilgisayarlarda işletilen komutlar ve bunların çıktıları yerine simgeler, pencereler, butonlar ve panellerin tümünü ifade etmek için kullanılan genel addır.

Python – Tkinter Nedir?

Tkinter, Python programlama dili ile birlikte gelen grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) aracıdır. Python’ la birlikte gelmesi ve basit bir yapıya sahip olması, Tkinter’ in yaygın kullanımına neden olmuştur. Eleman (görsel nesne) eksikleri çeşitli paketlerle (ek kodlarla) kapatılmaya çalışılmaktadır.

Tkinter, Python için bir arayüz geliştirme modülüdür. Kaynak kodlarına bakıldığında Tcl/Tk kütüphanelerini kullanan bir C uzantısıdır. Python 3.0 dan sonra Tkinter modülü python içinde gelmektedir. Ayrıca bu modülü kurmanıza gerek yoktur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir