Python gTTS Kütüphanesi

Python gTTS Kütüphanesi

Python’da metni konuşmaya dönüştürme

Python gTTS Kütüphanesi. Bu dersimizde Python Text to Speech gTTS Kütüphanesinden bahsedeceğiz. Python programlama dilinde girilen metni mp3 biçiminde ses dosyasına dönüştüreceğiz.

Python gTTS Kütüphanesi
Python gTTS Kütüphanesi

Python’da metni konuşmaya dönüştürmek için birkaç modül vardır. Bu modüllerden birisi de yaygın olarak kullanılan gTTS olarak bilinen Google Text to Speech kütüphanesidir. gTTS Kütüphanesi girilen metni bir mp3 dosyası olarak kaydedilebilen bir sese dönüştüren kullanımı çok kolay bir araçtır.

gTTS Kütüphanesi bir çok dili desteklemektedir. Metin hızlı ve yavaş seçenekleriyle ses dosyasına dönüştürülebilmektedir. Öncelikle bu kütüphaneyi kurmamız gerekmekte. Pycharm editör kullanıyorsanız terminal kısmına;

pip install gTTS

yazarak bu modülü projenize dahil edebilirsiniz. Hemen ardından aşağıdaki kodlar ile modülleri çağırmanız gerekmekte.

from gtts import gTTS
import os

gTTS ve os modüllerini projemize dahil ederek işe başlayalım. os modülünü kullanmamızın nedeni oluşturduğumuz mp3 dosyasını python kodları ile çalıştırabilmektir. İlerleyen kısımlarda bundan bahsedeceğiz. Şimdi kodlarımıza göz atalım.

from gtts import gTTS
import os

mesaj="beete öğrenme nokta com sitesine hoşgeldiniz. "
dil="tr"
tts = gTTS(text=mesaj,lang=dil,slow=True)
tts.save('hello.mp3')
dosya_adi="hello.mp3"

os.system(dosya_adi)

Yukarıdaki kodları incelersek; öncelikle mesaj ve dil değişkenlerini tanımladık. Ardından tts değişkenine gTTS modülünü kullanarak kod satırımızı yazdık. slow=True yada slow=False seçeneklerini kullanarak hızı ayarlayabilirsiniz. tts.save komutu ile parantez içerisine yazdığımız parametre isminde mp3 dosyası python projemizin olduğu klasöre kaydolur. Bu dosyanın ismini ise dosya_adi değişkenine attık.

Şimdi gelelim os modülünü kullanma gerekçemize. Python dersleri kategorisinde os modülü dersini detaylıca ele almıştık. Aşağıdaki linkten bu derse ulaşabilirsiniz.

OS Modül Dersleri için tıklayınız…

os modülünün system() fonksiyonu Python içinden sistem komutlarını veya başka programları çalıştırabilmenizi sağlar. Mesela:

os.system('notepad.exe')

os.system(dosya_adi) komutunu vererek bu mp3 dosyasını oluşturduktan sonra hemen çalışmasını sağlıyoruz.

You may also like...

1 Response

  1. batuhan dedi ki:

    Erkek sesi nasıl yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir