Scratch Döngü Yapıları Örneği

Scratch Döngü Yapıları

Scratch Döngü Yapıları Tekrarlanan işlemler ve kod bloklarında kullanılan yapılara döngü denir. Bu derste döngü yapısı kullanarak oluşturulmuş kod bloklarının mantığı ve yararları anlatılacaktır. Aşağıda resimleri verilmiş döngülü ve döngüsüz yapılmış kod blokları vardır. 2 defa tekrarlanmış kod blokları, döngü bloğunun içerisinde 1 kez kullanılmıştır. Döngü bloğu sayesinde daha az kod bloğu ile aynı işlem gerçekleştirilmiştir.

Döngü bloğu içerisinde bulunan kod blokları, döngü sayısı kadar ve sırasıyla gerçekleştirilir. Döngü bloğu içerisinde 1 veya daha fazla kod bloğu kullanılabilir.

ŞEKİL – 1
ŞEKİL – 2
ŞEKİL – 3

Şekil 1’de sahnemizde 2 karakter var. Bu karakterlere tıklandığında Şekil-2 ve Şekil-3’deki kodlar çalışacaktır. 2 defa döngü içerisinde olan kodlar çalışacaktır. Kedi 20 adım gidip miyav sesi çıkaracak ve 1 sn. bekleyecektir. Bu kodları 2 defa tekrar edecektir. Yarasa karakteri tıklandığında Şekil-3’deki kodlar devreye girecektir. Sol taraftaki algoritmada blok yapısı kullanılmıştır. Yarasa karakteri 3 defa sonraki kostüme geçecek ve uçma efekti verilecektir. Sağdaki kod yapısı ise döngü kullanılmadan oluşturulmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir